Suche paznokcie i ich pielęgnacja

Suche paznokcie są matowe a na ich powierzchni mogą pojawiać się prążki. Obrąbek naskórkowy jest wyschnięty, a skóra na opuszkach palców jest odwodniona. Wolny brzeg paznokcia bardzo łatwo się rozdwaja i pęka. Suche paznokcie bardzo często są grubsze niż zwykle,  z powodu nadmiernego nadbudowywania się zrogowaciałych komórek w płytce paznokcia. Jeżeli używamy silnych detergentów i wybielaczy bez zakładania rękawiczek ochronnych, to pogarsza to stan naszych paznokci i wysusza je. Wpływa na to również zimna pogoda, która może spowodować niedobór wilgoci.

Tak samo choroba i brak kwasów tłuszczowych w diecie może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia paznokci. Stan suchych paznokci może pogorszyć częste używanie zmywacza do paznokci, gdyż zawiera on alkohol, który niszczy naturalną powłokę tłuszczową. Z kolei od częstego polerowania i noszenia tipsów, suche paznokcie stają się kruche i zaczynają  nam pękać.  Suchość paznokci oznacza brak tłuszczów, a nie wody w skórze i paznokciach, dlatego w tym przypadku należy często stosować tłuste kremy do rąk i skórek.


Suchym paznokciom dobrze zrobi moczenie ich  w podgrzanej oliwie z oliwek. Fot., źródło:www.sxc.hu

Dieta dla suchych paznokci

Suchym paznokciom pomoże porządna dawka tłuszczu w postaci kwasów tłuszczowych zawartych w oliwie z oliwy i oleju z wiesiołka.

Pielęgnacja

Suche paznokcie potrzebują nawilżenia, więc należy regularnie wcierać olejek lub krem w otaczającą skórę paznokieć i w same skórki. Jeżeli ten zabieg będziemy dziennie powtarzać, zmniejszy to ryzyko pękania paznokci jak i zadzierania się skórek. Warto wybrać się do kosmetyczki i raz w miesiącu zafundować naszym dłoniom jak i paznokciom zabieg parafinowy, bądź moczyć paznokcie w ciepłej oliwie z oliwy. Takie zabiegi wzmocnią i uodpornią nasze paznokcie jak i nawilżą nie tylko paznokcie, a również i dłonie.

 

NataliaO Natalia
Natalia - Rybniczanka. Wizażystka, kosmetyczka, stylistka paznokci, blogerka. Ukończyła szkołę na kierunku technik usług kosmetycznych oraz wiele kursów związanych z tą branżą, m.in. kurs na stylizację paznokci oraz wizażu I i II stopnia. Na co dzień pracuje w zawodzie, co sprawia jej wielką radość. W Rybniczance wprowadzi nas w świat pielęgnacji paznokci oraz wizażu.

Wypowiedz się

Dodając komentarz podpisuj się swoim imieniem lub pseudonimem (nickiem). Komentarze podpisywane jako nazwa strony internetowej czy słowa kluczowe (keywords) itp. trafią do spamu. Przestrzegaj netykiety w wyrażaniu swoich opinii, sądów i sugestii. Dbajmy o przyjazną atmosferę tego miejsca.
Jeśli chcesz, aby Twój komentarz był opatrzony zdjęciem, zrób sobie gravatara!